Advertisement

Foxconn Technology Group işten ayrılmayı tercih eden tüm çalışanlarına 10 bin yuan (1.400 dolar) teklif etmeye başladı.

Şirket bu alışılmadık kararla dünyanın en büyük iPhone fabrikasında şiddetli protestolarda başrolü oynayan mutsuz yeni çalışanları yatıştırmayı hedefliyor.

Apple’ın küresel çapta ana üretim ortağı olan firma çevrimiçi olarak yaptığı duyuruda iki taksitte ödenmesi planlanan miktarın çalışanların “evlerine dönüşünü” kolaylaştırmaya yardımcı olacağını belirtti.

Foxconn’un Zehngzhou’daki ana tesisindeki 200 binden fazla işçinin çoğu, eyaletin veya ülkenin çeşitli yerlerinden geliyor. Ancak amacın aynı zamanda yerel yönetimin işe alınmalarında etkili olduğu ve yaşanan gerilimde önemli bir rol oynayan son dönemde işe alınan kişileri işten çıkarmak olduğu değerlendiriliyor. Şirket zaman içinde işten çıkarılanların yerine yeni işe alımlar yapmayı hedefliyor.

Mavi yakalı çalışanların büyük bölümünün 1 aylık maaşlarını aşan ödemenin Çin’de uygulanan sıfır Kovid stratejisinden sosyal ve ekonomik sonuçlarından biri olarak değerlendirilen Çarşamba günkü şiddetli protestoları katılan çalışanların bir kısmını yatıştırabileceği belirtiliyor.

Çarşamba sabahı yüzlerce işçi Kovid salgının bastırmayı hedefleyen sıkı kısıtlamalar altında bir ay geçirmeleri sonrası güvenlik personeliyle çatışmıştı.

Ödemeyle mutsuz çalışanların evlerine dönmesi hedefleniyor

Yaşanan gerilimin ardındaki en önemli faktörlerden biri olarak çalışanlara vaat edilen daha yüksek ücretlerin Mart ayında kadar fabrikada kalmadıkları takdirde alamayacaklarını öğrenmeleri oldu. 10 bin yuanlık ödemenin öne sürülen bu şarttan memnun olmayan kişilerin eve dönmeleri için gerekli masrafları karşılaması hedefleniyor.

Perşembe günü Foxconn’dan yapılan özür açıklamasında yaşanan bir bilgisayar hatasının bazı çalışanların taahhüt edilenden daha az ödeme almış gibi göründüğünü ve kontratlarda belirtilen yükümlülüklere sadık kalınacağı belirtildi.

Foxconn çalışanları arasında artan memnuniyetsizlik Apple’ın dünya çapında satışı gerçekleştirilen ekrana sahip cihazlarının üretiminin büyük bölümünü gerçekleştiren fabrikada daha fazla kesintiye uğratma riskini barındırıyor.

Apple beklentilerin altında teslimat yapacağını açıkladı

ABD’li teknoloji devi kritik tatil dönemini barındıran çeyrekte beklentilerin altında teslimat yapılacağı uyarısında bulunurken iPhone’lar için bekleme süreleri bazı bölgelerde Noel sonrasına kadar sarktı.

Apple’dan yapılan açıklamada, “Tedarikçimiz Foxconn’un Zhenzhou tesisinde sahada çalışan Apple ekip üyelerimiz var. Durumu gözden geçiriyoruz ve çalışanların endişelerinn gidelerildiğinden emin olmak için Foxconn ile yakın bir şekilde çalışıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Çin’de Foxconn’a ait dünyanın en büyük iPhone fabrikasında çalışanlar Çarşamba sabahı ödenmeyen maaşları ve sıfır Kovid önlemleri nedeniyle yatakhanelerinden çıkarak protestoya başlamış ve sonrasında güvenlik görevlileriyle şiddet içeren çatışmalar yaşanmıştı.