Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Fransa, reaktör kapanmaları ve hükümetin tavan fiyat uygulaması nedeniyle finansal durumu zarar gören Electrite de France SA (EDF) şirketine 2,1 milyar euro fon sağlayacak.

Bakım ve tamir çalışmalarından dolayı kapanan reaktörler nedeniyle Fransa’da üretilen nükleer enerjinin son 30 yılın en düşük seviyesine geldiği görülürken EDF hisselerinin değeri de düşmeye başladı.

Devlet sahipli şirketin halihazırda kötü olan durumu, Nisan ayında yapılacak seçimlerde tekrar aday olacak Emmanuel Macron’un tüketici ve işyerlerini artan enerji maliyetlerinden korumak amacıyla ucuz fiyattan enerji satma kararıyla daha kötüleşti.

EDF’nin kârının, artan enerji fiyatlarına rağmen bu iki faktör nedeniyle 2022’de yüzde 70 düşebileceği belirtiliyor.

Cuma günü yaptığı açıklamada “2022’nin başında ortaya çıkan zorluklar EDF’yi bir eylem planı uygulamaya itti” diyen CEO Jean-Bernard Levy, “Şirket enerji geçişi ve Fransa’nın endüstriyel ve iklim hedeflerini desteklemek amacıyla bu stratejiyi sürdürecek” ifadelerini kullandı.

EDF finansal durumunu desteklemek amacıyla Cuma günü çoğunluğunu Fransa'nın aldığı 2,5 milyar euro değerinde yeni hisse sattığını duyurarak yatırımcılarına da temettülerini hisse olarak almasını önerdi.

EDF’nin yüzde 84’üne sahip olan Fransa, şirketteki hisse oranını korumak amacıyla yeni hisseler için 2,1 milyar Euro ödeyecek.