Advertisement

Carrefour'a ve hükümete yakın kaynaklar, Fransa Maliye Bakanlığı'nın Kanadalıların Carrefour'u satın almak için resmî olarak teklif sunmasının ardından anlaşmanın detaylarını değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti. Macron hükümetinin söz konusu satın almanın istihdama ve sektöre etkilerini de değerlendirmeye alacağı ifade edildi.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire süpermarket zincirinin yabancı bir şirkete satışının 'büyük bir zorluk' olacağını söyledi. Le Maire önceki günkü konuşmasında Fransa'nın gıda arzının yerli şirketlerin kontrolü altında olması gerektiğini belirtmişti.

Carrefour Fransa'da yaklaşık 100 bin çalışanı istihdam ediyor. Kaynaklar, Fransız hükümetinin Couche-Tard'dan istihdamı koruma konusunda talepte bulunacağını bildirdi. Anlaşma sağlanması durumunda büyük istihdam kaybı olması beklenmiyor.

Yıl sonunda gerçekleşecek yerel seçimler ve 2022'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bu satın alma Fransız hükümeti için olumlu görünmüyor. Yabancı bir şirketin ünlü bir Fransız firmayı satın almasının aşırı sağcı aday Maire Le Pen için avantaj olabileceği ifade ediliyor.

Önceki Fransız hükümetleri, yoğurttan online video sektörüne kadar birçok alandaki anlaşma tekliflerini ekonomik bağımsızlık gerekçesiyle reddetmişti.

General Electric'in Fransız Alstom'un enerji birimini satın alması gerçekleşirken istihdamı koruma garantisi istenmişti. Şimdiki Ekonomi Bakanı Le Maire de Fransız otomotiv şirketi Renault'nun İtalyan Fiat Chrysler ile birleşmesine muhalefet etmişti.