Advertisement

Fransa ve Almanya yeni nesil savaş uçağı prototipinin geliştirilmesi için Perşembe günü 150 milyon Euro değerinde bir anlaşma imzaladı. Proje, Avrupa’nın uluslararası ilişkilerin giderek muğlaklaştığı bir dönemde kimseye bağlı kalmadan kendini savunabilme kabiliyeti için hayati öneme sahip.

2040’da operasyona hazır hale gelmesi planlanan uçak Dassault Aviation ve Airbus tarafından geliştirilecek. Yapılması planlanan uçağın Dassault’un “Rafale” ve Almanya’nın “Eurofighter” tipi savaş uçaklarının yerini alması bekleniyor.

Fransa Savunma Bakanı Floren Parly imza töreninden sonra katılımcı ülkeleri temsil eden diğer iki meslektaşıyla beraber muhabirlere “Fransa ve Almanya arasında gerçekleşen ve İspanya’nın da katıldığı bu proje konusunda kararlı ve istekliyiz.” dedi ve “Bu proje çeşitli tehditler ve meydan okumalar karşısında uluslarımızın karşılık verme gücünü mümkün kılacak ve Avrupa’nın güvenliği konusundaki istekliliğimizi ve arzumuzu gösterecek.” diye ekledi.

Almanya Parlamentosu geçen hafta projenin finansmanını onayladı. İspanya da başlangıç aşamasının taraflarından biri ve 2020 içerisinde 50 milyon Euro değerinde bir yatırım ile projeye resmi olarak katılacak.

Prototipin 2026’da tamamlanması bekleniyor ve tamamlanana kadar projeye 4 milyar Euro yatırım yapılacak. Jet uçaklarının üretimi ise 2040 yılında başlayacak.