Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Güney Afrika ekonomisi, elektrik kesintilerinin üretim üzerindeki olumsuz etkileri ve iş dünyası güvenindeki düşüş ile birlikte son iki yılda ikinci kez resesyona girdi.

Gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) 2019 yılının son çeyreğinde yıllıklandırılmış rakamla yüzde 1.4 daraldı. Ekonomi geçen yılın üçüncü çeyreğinde revize rakamla yüzde 0.8 küçülmüştü. Böylelikle üst üste iki çeyrek daralan Güney Afrika ekonomisi resesyona girmiş oldu.

Bloomberg'in anketine katılan 12 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre ekonominin 2019 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 0.2 küçülmesi bekleniyordu. Ekonomi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.5 daraldı ve yaklaşık dört yıldır ilk kez önceki yılın aynı dönemine göre küçülme gerçekleştimiş oldu.

Afrika'nın en sanayileşmiş ülkesi olan Güney Afrika, böylece, Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa'nın 2018'in başında iktidara gelmesinden bu yana ikinci kez resesyona girdi. Tüm yıl için, ekonomik büyüme yüzde 0.2 ile küresel finans krizinden bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.