Advertisement

Gedik Yatırım'ın 2021 yılına ilişkin strateji raporu yayınlandı. Raporda küresel bazda toparlanma beklentileri ve risk iştahındaki güçlü seyir öne çıkıyor.

Raporda, küresel risk iştahını destekleyen unsurlar arasında maliye politikalarının gevşek kalacağı beklentisi, Kovid-19 aşılamasının genele yayılması, küresel ekonomik faaliyetlerde hızlı toparlanma ve ABD'de yeni Başkan Joe Biden'ın yönetiminde gerginliklerin bir miktar azalabileceği beklentileri sayılıyor.

Ayrıca raporda ekonomilerin tam istihdamdan uzak olmasından dolayı enflasyonun henüz yakın vadeli küresel bir risk unsuru olarak sayılmadığı ve düşük faizler nedeniyle yüksek borçluluğun göz ardı edildiğine değinildi.

Böyle bir küresel görünümün ışığında öne çıkan zayıf dolar temasının gelişmekte olan piyasalara bakışı desteklediğini ifade eden kurum, küresel risk iştahında kısa vadede önemli bir bozulma beklemiyor.

"Türk Lirası'nda güçlenme eğilimi devam edebilir"

Yurt içi piyasalar tarafında parasal sıkılaştırma ve ekonomi politikalarında normalleşmenin destekleyici olmayı sürdürdüğü belirtilen raporda, reel kurun tarihi diplerde olduğu da göz önüne alındığında, TL'de güçlenme eğiliminin en azından kısa vadede devam edebileceği dile getirildi.

Mevduat faizlerinin bir miktar yükselmesiyle birlikte yerli yatırımcının Döviz talebinde gerileme olabileceğine dikkat çekilirken, TL görünümünü destekleyebilecek unsurlar arasında cari açıktaki hızlı gerileme potansiyeli de sayılıyor.

Düşük faizden yararlanmak için öne çekilen talep ve son dönemdeki kısıtlamalardan dolayı ekonomide ilk çeyrekte önemli bir yavaşlama, ikinci çeyrekte ise olumlu baz etkisiyle çift haneli bir GSYİH büyümesi görülebileceği belirtilen raporda, "Yüksek faiz ortamında iç talebin büyümeye desteğinin sınırlı kalmasını ve 2021 yılı GSYH büyümesinin yüzde 2.5 civarında kalmasını bekliyoruz." dendi.

2021 yılında artan faiz yükü ve kısıtlamalardan olumsuz etkilenen sektörlere yapılması gerekli kamu destekleri nedeniyle, bütçe açığının GSYH’nin yüzde 5’ine yakın seviyelerde kalabileceğini bekleyen Gedik Yatırım, bu sebeple kamunun borçlanma ihtiyacının yüksek seyredebileceğinin altını çiziyor.

Gedik Yatırım'ın Dolar/TL kurundaki 2021 sonu hedefi 8.25, yıl ortalaması hedefiyse 7.90 seviyesinde.

BİST 100 Endeksi'nde hedef seviyesini 1,350 puandan 1,750 puana yükselten kurum, esas neden olarak azalan risk primi ve beklenenden daha iyi devam etmiş olan şirketlerin faaliyet performanslarını işaret etti.