Advertisement

Gelişen piyasalar 1988'de varlık sınıfı oluşturulduğundan bu yana en kötü yıl başlangıcını yaptı. Sert kayıplarla birlikte Ocak ortasından bu yana hisse senetlerinden neredeyse 5 trilyon dolar silindi.

Kolombiya, Yunanistan ve diğer bazı piyasalarda kayıplar yüzde 40'ı aştı. Güney Kore'den Türkiye'ye gelişen piyasalardaki acil faiz indirimleri gelişen piyasa Borsa yatırım fonlarından (ETF) 13 Mart'ta sona eren haftada 4 milyar dolar ile rekor seviyede çıkış gerçekleştiren yatırımcıları sakinleştirmek için yeterli olmadı.

Latin Amerika para birimleri dolar karşısında rekor düşük seviyeler görmeyi sürdürüyor. Petrol gelirine bağlı olan Meksika ve Kolombiya'nın paraları yüzde 20'den fazla değer kaybetti.

Kriz özellikle Brezilya'da dramatik bir hal aldı. Hisse senedi piyasaları sert bir şekilde düşerek sekiz günde altı kez devre kesici devreye girdi. Brezilya Reali, petrolün çöktüğü 9 Mart'ta yüzde 2 düştü, 16 Mart'ta yüzde 3.2 geriledi. Realin sert düşüşü ithal fiyatlarını yükselterek enflasyonist baskıyı artırabilir ve şirketler ile tüketicilerin bütçelerini revize etmelerine neden olabilir.