Advertisement

Gelişmekte olan ülke kurları ABD nominal faizlerindeki kademeli artışa dirençli olabilir. Bu tespit, 2013'ten bu yana tarihsel olarak bakıldığında aylık ortalama 13 baz puanlık artışı 'kademeli artış' olarak tanımlayan Bloomberg araştırmasının bir sonucu. Bütünsel olarak bakıldığında bu civardaki artışın gelişen ülke paralarına etkisinin ılımlı olduğu görüldü.

Düşük getiri sağlayan Asya ve Doğu Avrupa ülkeleri bu koşullarda iyi performans gösterirken, yüksek getirili ülkeler ve Latin Amerika en kırılgan olanlar öne çıkıyor.

Gelişen ülkelerin dış göstergelerindeki son toparlanma da bu ülkelerin biraz daha fazla korunaklı kalmalarını sağlıyor. Örneğin Çin hariç gelişen ülkelerin 1 yıllık medyan cari açık / GSYH oranı yüzde 1 civarında. Bu, verilerin tutulmaya başlandığı 2006'dan beri görülen en güçlü rakam. 2013'te ABD'den gelen varlık alımlarının azaltılması hamlesinden önce bu rakam eksi yüzde 1,8'di.

Araştırmada önemli bir not da, şu anki durgun faiz seviyelerinde ABD faizlerindeki ufak değişimler daha önemli hale gelecek. Yine aynı çalışmaya göre tahvil faizlerinde aylık 34 baz puana denk gelen hareketler, tüm gelişen ülke paralarında satışa yol açıyor.