Advertisement

Goldman Sachs Group Inc., ABD hisse senetlerinin, politika yapıcılarının "ne gerekiyorsa yapılacak" yaklaşımının etkisi ile muhtemelen yeni dip seviyeleri görmeyeceğini kaydetti.

Aralarında David Kostin'in bulunduğu Goldman stratejistleri, daha önce benzeri görülmemiş büyüklükteki politika desteğinin yanında virusün yayılma hızının yatay hale gelmesinin, hem piyasalar hem de Amerikan ekonomisine yönelik risklerin "dramatik bir şekilde " azalmasına neden olduğunu kaydettiler. Stratejistler, eğer Amerikan ekonomisinin tekrar açılmasının ardından enfeksiyon sayısında ikinci bir artış olmazsa, hisse senedi piyasalarının muhtemelen yeni dip yapmayacağını belirttiler.

Stratejistler, "Fed ve Kongre ekonominin tam bir çöküş yaşaması olasılığını ortadan kaldırdı," dedi ve "Bu politika adımları, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi için, önceki kısa vadeli aşağı seviye olan 2,000'in artık çok düşük ihtimal olduğu anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD hisselerinin göstergesi S&P 500 Perşembe günü, 23 Mart'ta 2,237 ile üç yılın en düşük seviyesini gördükten sonra 2790 seviyelerine geldi.

Golman, faiz indirimleri, Fed'in Ticarei Menkul Kıymet Fonlama İmkanı ve 2 trilyon dolar büyüklüğündeki hükümetin mali desteği dahil politika tedbirlerinin "çok sayıda ve artan bir şekilde güçlenen" hareketler arasında olduğunu ve bunların hisse senedi yatırımcıların risk iştahını artırdığını belirtiyorlar.

Öte yandan, stratejistler yatırımcıların dikkatlerini yaklaşan kâr sezonu ile birlikte şirketlerin ilk çeyrek finasallarından ziyade 2021 yılı görünümüne çevirmelerini bekliyorlar.

Stratejistler, "Muhtemelen zayıf gelecek olan şirket kârlarına karşın, 1. çeyrek kâr dönemi hisse senetleri piyasaları için önemli bir negatif katalizör olmayacak" dedi ve S&P 500 için yıl sonu hedeflerinin 3,000 puanda kalmaya devam ettiğini belirtti.