Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc.'e göre Çin büyük bir ihtimalle 2020 için ekonomik büyüme hedefini yüzde 6 civarına indirerek, bir taraftan GSYİH'yi bu on yılda iki katına çıkarma hedefini korurken diğer taraftan politika yapıcılara yavaşlayan büyümeye karşılık vermeleri için fırsat tanıyacak.

Aralarında Yu Song'un da bulunduğu Goldman ekonomistlerinin Cuma günkü notuna göre kurum, Komünist Parti yetkililerinin bu ay gerçekleştirilecek yıllık Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı'nda bu yılki yüzde 6 – yüzde 6.5'lik büyüme hedefini düşürmesini bekliyor.

Goldman ekonomistleri “yüzde 6 civarı” ifadesindeki belirsizliğin yüzde 6'nın altında bir büyümenin de hedefle uyumlu görünmesini sağlayacağını ifade etti. Konferansta belirlenen hedefler genellikle Mart ayındaki resmi açıklamaya kadar ilan edilmiyor.

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 6 ile yaklaşık otuz yılın en düşük büyüme hızını kaydetti. Ekonomistler zayıf iç talep ve dış olumsuzlukların etkisiyle dördüncü çeyrekte yüzde 6'nın altına gerilemesini bekliyor.