Advertisement

Goldman Sachs Group Inc.'in yıllıklandırılmış rakamlarına göre gelişmiş ekonomiler bu çeyrekte bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 35 civarında daralacak. Bunun dörtte biri kadar olan bir önceki rekor 2008 yılındaki finansal kriz döneminde kırılmıştı.

Kurumun New York'ta bulunan ekonomisti Jan Hatzius'un yazdığı 13 Nisan tarihli müşteri notunda, ekonomilerin ne hızda sıçrama yapacağının ucu açık bir soru olduğu ve insanların işlerine ne zaman dönebileceklerini kimsenin bilmediği belirtildi.

Hatzius, yeni koronavirüs vakalarının küresel çapta zirveye doğru ilerlediğini, ancak bu gelişmenin muhtemelen sosyal mesafe uygulamasının bir sonucu olduğu ve insanların işlerine geri dönmesi durumunda hızlıca tersine dönebileceğinin altını çizdi. 

Küresel politika yapıcılar, insanların gelirlerini sürdürebilmesi ve kredi akışının aksamaması için genel olarak etkileyici bir çaba ortaya koydu. Ancak Goldman ekonomistine göre tüketici ve işletmelerin su üstünde kalabilmesi için gösterilen tüm bu çabalara karşın Avrupa daha fazlasını yapmalı ve varlıklı ülkeler gelişmekte olan ülkelere yardım etmeli.

Hatzius, "Avrupa daha fazla mali genişleme ve Euro Bölgesi'nin bütünlüğü yönünde daha şartsız taahhütlerle tepkisini artırmalı. Gelişen ekonomilerin krizi atlatmak için zengin dünyadan çok daha fazla yardıma ihtiyacı olacak." dedi.