Advertisement

Goldman Sachs Inc., hazırladığı raporda, çekirdek OPEC'in anlaşmaya tam ve diğer katılımcıların yüzde 50'lik uyumunu varsayarak, OPEC + koalisyonunun gönüllü üretim kısıntısının 2020 yılının ilk çeyreğine göre aslında sadece günlük 4.3 milyon varillik bir indirime yol açacağını kaydetti.

Banka bu nedenle, anlaşmayı "tarihi ancak henüz yetersiz" olarak niteledi.

Goldman analistleri, "Bugünkü anlaşma, gönüllü kısıntıların, depolama kapasitesinin dolmasını önlemek için halen çok az ve çok geç olmasına yol açmış durumda. Bu nedenle, düşük petrol fiyatları, tüm üreticilerin piyasanın tekrar dengeye kavuşabilmesi katkıda bulunmasını zorunlu kılıyor," dedi.

Raporda, "Nihayetinde, bu durum, gönüllü kısıntının Nisan-Mayıs döneminde koronavirüsten dolayı meydana gelen günlük 19 milyon varillik talep kaybını gidermeye yetmeyeceğini işaret ediyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Goldman, "Günlük 9.7 milyon varillik manşet kısıntı, OPEC + koalisyonunun Nisan ayı için taahhüt ettiği günlük üretim miktarından 12.4 milyon varillik bir indirimi, ancak 2020'nin ilk çeyreğinde ortalama üretim seviyelerinden sadece 7.2 milyon varillik kısıntıyı temsil ediyor," dedi.

Banka, ham petrol fiyatlarının depolama kapasitesinin dolması ile birlikte önümüzdeki haftalarda daha da düşeceğini tekrarladı ve Batı Teksas petrolünün (WTI) tüm vadelerinde ve ham petrol fiyatlarında önümüzdeki haftalarda düşüş beklediğini kaydetti.

Goldman petrol fiyatlarının kısa vadede varil başına 20 dolara inme riski olduğunu kaydetti.