Advertisement

Goldman Sachs Group Inc. stratejisti Zach Pandl, yatırımcı beklentilerinde halihazırda kaydedilmiş olan sıçramanın riskli varlıklarda görülen Aralık rallisinin gelecek birkaç ayda devam etmekte zorlanabileceğini işaret ettiğini belirtti.

Goldman'ın küresel Döviz birimi ve gelişen piyasalar strateji birimi eş başkanının Pazartesi günkü notunda S&P 500 Endeksi'nin geçen ay itibariyle kaydettiği yaklaşık üç aylık yüzde 3 civarı yükselişinde azalan ticaret gerginliğinden dolayı iyileşen büyüme görünümünün etkili olduğu belirtildi. 2019'da ise piyasaya yön veren ana unsur para politikası idi.

Pandl, e-posta yorumunda “Santa rallisi küresel büyüme beklentilerinin bir nevi iyileşmesi gibiydi. Büyümenin ne kadar fiyatlandığına bakıldığında, büyüme faktörünün Ağustos öncesi seviyelere yükselmesiyle birlikte bence rallinin yakın zamanda tekrar etmesi çok zor olacak.” dedi.

ABD hisseleri ve küresel hisseler Trump yönetiminin Aralık ortasında Çin ile kısmi bir ticaret anlaşması açıklamasının ardından geçen ay rekor seviyelere tırmandı. Anlaşmanın şartları kesin olmamakla birlikte ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta 15 Ocak'ta imzalamaya hazırlandığını söyledi.