Advertisement
HABERLER ABONE OL

Goldman Sachs, bankacılık krizinde suların durulmasından sonra nihai politika faizi beklentisini yüzde 3,75 olarak güncelledi.

Yatırım bankası, bu yılın başlarında Silikon Vadisi Bankası'nın (SVB) çöküşünün ardından Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) nihai politika faizi beklentisini yüzde 3,5'e indirmişti. SVB’nin çöküşü, merkez bankalarının çok hızlı faiz artırdığına ve artışlara ara vermesi gerektiğine dair endişeleri körüklemişti.

Ancak Goldman Sachs analistleri tarafından yayımlanan bir araştırma notunda "ABD bankacılık krizi riski keskin bir şekilde düştüğü için bankacılık sektörü üzerindeki baskı son haftalarda azaldı ve Avrupa bankacılık hisse senetleri Mart ayı başındaki büyük düşüşünün önemli bir bölümünü geri aldı“ ifadeleri yer aldı.

Banka şimdi, nihai faiz seviyesinin yüzde 3,75 olacağını öngörüyor. AMB'nin gösterge faiz oranı, Mart kararından bu yana yüzde 3 seviyesinde bulunuyor.

Buna ek olarak, Goldman Sachs, enflasyon verilerinin hala "çok güçlü" olduğunu söyleyerek, daha fazla faiz artırımı tartışmasını alevlendirdi. Euro Bölgesi'nde manşet enflasyon Mart ayında yüzde 6,9'a düştü. Şubat ayında ise manşet enflasyon oranı yüzde 8,5 seviyesindeydi.

Bu düşüşe rağmen, enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon, bir önceki aya göre hafif yükselerek bölge ekonomisindeki yüksek fiyatların devam ettiğini gösteriyor.