Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Bankanın önümüzdeki yıl ve 2023 için baz tahmini 85 dolar civarında olsa da Enerji Araştırma Başkanı Damien Courvalin’e göre yeni kuyular açmanın maliyetinin artması ya da beklenmedik bir arz açığının fiyat için ani yükselişler yaratarak talep üzerinde yıkıcı etkilere neden olması 100 doların üzerini görmeyi mümkün kılabilir. Bu riskler Goldman’ın, sene içinde yüzde 40’ın üzerinde artış gösteren petrolde hala yükseliş beklentisi olmasında başat faktörler olarak öne çıkıyor.

Omikron kısıtlamalarının sebep olduğu endişelerin son zamanlardaki abartılı satışlara neden olduğunu düşündüklerini belirten banka, yatırımcıların yeni yıl başlangıcıyla birlikte tabandan alımlara başlamalarını beklediklerini kaydetti.

Courvalin Cuma günü verdiği demeçte “Güçlü talebe karşılık yetersiz arz mevcut. Yeni çıkarım projelerinin karşılanabilmesi için petrol fiyatlarının daha yüksek olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Uzun vadede üretimin büyümesinin, artan çıkarım maliyeti ve yatırımcıların ESG odaklı sektörleri tercih etmesi gibi engellerle darbe alacağını söyleyen Courvalin, uzun döngülü petrol projelerinin de enerji dönüşümündeki belirsizlikler ve bu dönüşümün yakıt kullanımı üzerindeki etkileri sebebiyle azaldığını belirtti.