Advertisement

Goldman Sachs analistleri Murat Unur ve Clemens Grafe yolladıkları bir notta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faizleri TL'ye güven oluştuğunda indireceğini söyledi. Enflasyon görünümünden ziyade finansal istikrar konusunun yakın vadede para politikasında temel sürükleyici olacağını belirten kurum, ilk faiz indiriminin 4. çeyrekte olacağını öngördü.

Raporda "Daha önce Merkez Bankası'nın Haziran'da faiz indirmesini bekliyorduk ancak şimdi ilk faiz indiriminin bu yılın son çeyreğinde olabileceğini öngörüyoruz" ifadesi yer aldı.

2019 yılı büyümesine yönelik aşağı yönlü riskler olduğunu belirten uzmanlar bu yıl büyümenin eksi %2.5 olmasını bekliyor.

Kurum enflasyonun beklenenden daha hızlı düşebileceği ve yıl sonunda %12 olacağı tahmininde bulundu. Son ekonomik verilerin de bu görüşlerini desteklediği vurgulandı.

Analistler "Swap piyasasının zamanla normalleşmesi olası ancak son volatilitenin likidite priminin yüksek kalmasıyla sonuçlanacağını düşünüyoruz. Bu da iç finansal koşullarda sıkılaşmaya neden olacak" yorumuna da yer verdi.

Goldman Sachs analistleri Şubat ayındaki raporlarında faiz indiriminin 2. çeyrekte başlayacağını ve politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 24'ten yüzde 18'e ineceğini belirtmişti.