Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc.'e göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz oranlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talep ettiği gibi aylar içerisinde tek haneye indirecek; Sonrasında ise fiyat baskısının artmasıyla faizler gelecek yıl yeniden yükselmeye başlayacak.

Goldman ekonomistleri Murat Unur ve Clemens Grafe'nin raporunda, “Otoriteler büyümeye ve liranın istikrarını bozmadan politika faizini mümkün olduğunca indirmeye öncelik verecek. Bizim görüşümüze göre son enflasyon dinamikleri ve toplam para arzındaki büyüme de lirada yeni volatilite riskini artırıyor.” ifadesi yer aldı.

Goldman politika faizinin ilk çeyreğin sonunda yüzde 10.75'e, ikinci çeyreğin sonunda yüzde 10'a ve üçüncü çeyreğin sonunda yüzde 9.75'e inmesini ve sonrasında 2020 sonuna kadar beklemede kalmasını bekliyor.

Bankanın önceki tahminleri ilk çeyrek sonu için yüzde 11.50, ikinci çeyrek sonu için yüzde 11 ve sonrasında yılın kalanında değişmeyeceği yönündeydi.

Bloomberg'ün Ocak ayındaki anketine katılan ekonomistlerin çoğu faizlerin bu yılı yüzde 9.5'te tamamlamasını, ardından 2021'in ikinci çeyreğinde yüzde 9'a düşeceğini öngörüyor.

Bloomberg News