Advertisement

Goldman Sachs Group Inc.'e göre Türkiye bu yıl ilk beklenenden daha sığ bir ekonomik daralma kaydedecek. Ancak cari işlemler açığı ise daha fazla olacak. Ayrıca Goldman faizlerin çok daha fazla yükselmek durumunda kalabileceğini öngörüyor.

Goldman ekonomistleri Kevin Daly ve Clemens Grafe'in müşteri raporunda "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın piyasaya müdahale kabiliyeti yabancı para rezerviyle beraber azaldıkça, ithalatın temposunu yavaşlatmak, fon girişlerini cesaretlendirmek ve dolarizasyonu yıldırmak için para politikasının sıkılaşması gerekeceğini düşünüyoruz." dendi.

Goldman, GSYİH'nin kredi artışlarının etkisiyle 2020'de yüzde 3.5 daralmasını bekliyor. Kurumun ilk tahmini yüzde 5 daralma kaydedileceği yönündeydi. Ekonomistler daha sınırlı daralmanın sonucunda cari işlemler açığının 2020'de GSYİH'nin yüzde 4'ü kadar olmasını bekliyor.

Rapora göre politika faizi yılı yüzde 12'den tamamlayabilir ve 2021'in ilk yarısının sonuna dek yüzde 14'e ulaşabilir. Bankanın önceki tahmini faizin yıl sonuna kadar yüzde 10'a ve 2021 sonuna kadar yüzde 14'e yükselmesi yönündeydi.

Ekonomistlerin raporunda "Bu görüşe yönelik ana risk otoritelerin büyümeyi desteklemeye devam etmeyi tercih ederek çok az, çok geç sıkılaştırma yapması." dendi ve bu durumun lirayla ilgili riskleri artıracağı ifade edildi.

Haftalık repo faizi Mayıs ayından beri yüzde 8.25 seviyesinde duruyor. TCMB yetkilileri Perşembe günü bir araya gelerek politika toplantısını gerçekleştirecek.