Advertisement

Goldman Sachs Group Inc.'ye göre, koronavirüs salgını ABD ekonomik büyümesini yılın ilk çeyreğinde 0.4 puan düşürecek. Banka, bu düşüşe Çin'den gelecek turist sayısındaki düşüşler ve Çin'e ihracattaki yavaşlamanın neden olacağını kaydetti.

Jan Hatzius başkanlığındaki Goldman ekonomistleri, ikinci çeyrekteki 0.3-0.4 puanlık artışın virüsün ABD ekonomisi üzerinde yılın bütünü için etkisinin en aza inmesine yardımcı olacağını ve yıllık düşüşün 0.05 puan gibi marjinal bir seviyede kalacağını belirttiler.

Ekonomistler, bu baz senaryoya yönelik risklerin daha büyük çaplı bir olumsuz etkiye doğru eğilim gösterdiğini, zira haber akışındaki bir değişikliğin artan bir riskten kaçışa (daha az seyahat, işe gidiş-geliş ya da alışveriş) veya parasal koşullarda süregelen sıkılaştırmaya yol açabileceğini kaydettiler.

Goldman, virüs salgının Fed'in 2020 yılında politikasını sabit tutacağı yolundaki tahminlerini önemli ölçüde değiştirmesini beklemediklerini, ancak büyümeye yönelik daha büyük çaplı bir olumsuz etki olasılığının bu tahminlerine yönelik aşağı yönlü riskleri hafifçe artırabileceğini belirtti.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'nin koronavirüsün yayılmasının ekonomi üzerinde etkilerini görmediğini ve bu konuyu Çin ile ticaret görüşmelerinin ikinci fazında bir kaldıraç olarak kullanmaktan kaçınacaklarını ifade etti.

Kudlow, Perşembe günü Fox Business Network'e verdiği mülakatta, "Bu temel olarak kamu sağlığı problemi ve salgın elbette Çin'de, ABD'de değil," dedi ve "Ekonomik olarak, şimdiye dek, somut bir etki görmedik" şeklinde görüş bildirdi.