Advertisement
HABERLER ABONE OL

Gıda Perakendecileri Derneği (GDP) tarafından yapılan açıklamaya göre, Gıda Perakendecileri Derneği’nin Olağan Genel Kurulu 10 Ocak 2023 Salı günü yapıldı. Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkanı görevine sektörün deneyimli ismi Alp Önder Özpamukçu seçildi.

Migros İcra Başkanı Özgür Tort, Caffe Nero Türkiye CEO’su Ahmet Yanıkoğlu ve Özay Hukuk Direktörü Merter Özay derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları olarak görev alacak.

Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkanı görevine seçilen Alp Önder Özpamukçu, GPD’nin gıda perakendecilerini, kahve ve hızlı servis restoran zincirlerini, gıdayı işleyip hizmet veren işletmeleri ve tüm sektöre farklı alanlarda hizmet sunan çözüm ortaklarını kapsayan zengin bir üye yapısının olduğunu, bu yapısıyla ülke ekonomisinde her zaman önemli bir role sahip olacağını belirterek, halkın en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacının ekonomik ve hijyenik ortamlarda karşılanması için sektörün çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

"450 binin üstünde istihdam sağlıyor"

GPD üyelerinin 300 milyar TL’nin üstündeki ciro ile ekonomiye ve 450 binin üstündeki çalışanla istihdama olan olumlu etkisinin yadsınamaz olduğunu ekleyen Özpamukçu, bu verilerin tamamen kayıtlı ve kurallı işleyen, her türlü denetime açık olan perakendecilerin ülkeye katkısının da en önemli kanıtı olduğunu belirtti.

Alınan önlemler ve atılan adımlarla enflasyondaki artışta gerilemenin başladığına değinen Özpamukçu, bu adımlara yenilerinin de eklenerek özellikle maliyetlerin kontrol altına alınması gerektiğine, bunun yanı sıra iç süreçlerdeki iyileştirmelerle daha verimli olma yoluna gidilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Sektörün kendi içinde yapacağı bu çalışmalarla beraber, özellikle gıda ürünlerinde, tarım ve hayvancılıkta bütüncül bir stratejiye ihtiyaç olduğunu ifade eden Özpamukçu, planlı üretimi geliştirme ve tedarik süreçlerinde iyileştirme çalışmalarında gıda perakendecilerinin diğer paydaşlarla beraber üstüne düşeni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

İstifa etmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ve hükümet yetkililerinin fahiş fiyat uyguladıkları ve enflasyonu körükledikleri yönünde marketlere yönelttiği sert eleştirilere karşı BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç çeşitli konuşmalarında bu suçlamaları reddederek yüksek enflasyonunun sebebinin zincir marketler olmadığını belirtmişti. Aykaç tartışmaların ardından 4 Aralık 2022 tarihinde istifa etmişti.