Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, doların güçlü kalması ve ABD Hazine tahvili faizinin son bir yılın en yüksek seviyelerine yakın seyretmesiyle düştü. Gram altın ise Dolar/TL ’deki sert düşüşü takip ederek 30 TL'den fazla yükseldi.

Fed Başkanı Jerome Powell Wall Street Journal’de yayımladığı bir yazıda, ekonomik toparlanmadan hala uzak olunduğunu ve merkez bankasının ne kadar sürerse sürsün ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise Bloomberg News’a verdiği bir röportajda istenmeyen enflasyon baskısına dair işaretlerin henüz görülmediğini belirtti.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geçen haftanın başında yüzde 1,62 seviyesinde bulunurken hafta içerisinde 10 baz puandan fazla artışla yüzde 1,75 seviyelerine kadar ulaşmıştı. Yeni haftaya düşüşle başlayan tahvil faizi yüzde 1,67 seviyesinde seyrediyor.

Ons altın fiyatı

Ons altın art arda iki haftayı kazançla kapattıktan sonra yeni haftaya hafif bir düşüşle başladı. Yıl başından bu yana yüzde 8’den fazla değer kaybeden ons altın, 2021’in ilk iki ayını da kayıpla kapatarak son 10 senedeki en kötü yıl başlangıç performanslarından birini sergilemişti.

Altın fiyatları, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükseliş ve güçlü dolar ile birlikte yeni haftaya yüzde 0,14 düşüşle ons başına 1.742 dolar civarında başladı.

Gram altın fiyatı

Gram altın fiyatları, geçen haftaya 420 TL civarında başladıktan sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizi 200 baz puan artırmasından sonra dolar/TL’deki düşüşü takip ederek 403 TL’ye kadar gerilemişti.

TCMB başkanlığında yapılan değişiklik sonrasında yüzde 10’dan fazla yükselen dolar kuru ile birlikte gram altın fiyatları, geçen hafta kapanışa göre yüzde 6 civarında yükselerek 437 TL civarında bulunuyor.