Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, Fed'in agresif faiz artış döngüsünün sona ermek üzere olduğuna işaret eden sinyallerin ardından güç kazandı.

Spot piyasada altının onsu 1.957 doların üstünü test etti. Gram altın ise Fed kararı ve yorumları sonrası büyük bir sıçrama yaparak 1.185 TL ile rekor kırdı.

Çarşamba akşamı sona eren Fed toplantısı sonrasında 25 baz puanlık faiz artış kararı çıkmış ve Powell’ın daha az şahin olunacağına dair verdiği sinyaller değerli metale olan talebin destek görmesini sağladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, politika yapıcıların, sıkılaştırma kampanyalarını beklemeye almadan önce "birkaç" kez daha faiz artışı sağlamayı beklediklerini söyledi. Yapılan açıklamalar sonrası dolar ve tahvil getirileri düşerken spot altın yüzde 1,2 yükseldi.

Değerli metal, Fed’in daha az şahin olmaya başladığını dair işaretlerle, Ocak ayına dek art arda üç ay boyunca rally yaparken bu döngü 2020 ortasından bu yana en uzun seri oldu. Faiz getirisi olmayan değerli metal faizler ve tahvil getirileriyle negative bir korelasyona sahip.

Oanda Analisti Edward Moya geçtiği bir notta, “Fed Başkanı Powell’ın piyasalara karşı şahin hareket etmemeye karar vermesi ve dezenflasyonda gelişmelerin yaşanmaya başladığını söylemesinin ardından altın ralliye başladı. Değerli metal için bir sonraki hamle enflasyon verilerinden gelecek” değerlendirmesinde bulundu.