Advertisement

Gümüş başlıca değerli metaller arasında 2022 yılında en kötü performans sergileyen emtia olurken fiyatların makul bir toparlanma sergileyecek kadar düşmüş olabileceği değerlendiriliyor.

HSBC Değerli Metal Başanalisti James Steel bilgi notunda, “Gümüş güçlenen dolar, artan faiz oranları ve yavaşlayan büyümenin etkisiyle yaklaşık yüzde 11 değer kaybetti. Ancak yılın ikinci döneminde perakende ve mücevher talebi güçlü görünüyor ve elektronik ve fotovoltaik sektörleri de endüstriyel tüketimi destekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Gümüşün gereğinden fazla değer kaybettiğini düşündüklerini kaydeden Steel, düşük fiyatların Hindistan ve Çin’de önemli tüketicilerde talebi tetikleyeceğini belirterek gümüşün endüstriyel talebinin güçlü bir şekilde destekleneceğini ve genel endüstriyel durgunluktan etkilenmeyeceğini vurguladı.

Yine de dünya parasal sıkılaşmaya ve ekonomik yavaşlamaya hazırlanmasıyla gümüş rallisinin önünde engeller mevcut. HSBC gümüşle ilgili pozitif görüşünü korurken değerli metalin altın ve bakırı takip etmesiyle tahminlerinde aşağı yönlü güncellemeye gitti.

Banka ortalama gümüş fiyatı tahminini 2022 için 22,25 dolar ve 2023 için 23,50 dolar olarak güncelledi. Öte yandan UBS Group AG gümüşün 2023 yılı başında 19 dolara kadar gerileyebileceğini bekliyor.

Gümüşün rotası altını yakından takip edecek ve yatırımcılar Fed’in muntazam bir güvercin politika dönüşü yapması ve büyümeyi destekleyecek kadar anlamlı bir parasal genişleme kararı aldığı zaman her iki metali de satın almayı değerlendirmeli” diyen UBS Group Emtia ve Döviz Direktörü, “altında o toparlanma dönemine girildiği zaman gümüşün performansının altını geride bırakacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.