Advertisement

Milyarder fon yöneticisi Jeffrey Gundlach, uzun vadeli tahvil faizlerinin yükselmeyi sürdürmesi durumunda 1940'lar dönemi merkez bankası politikasının geri dönebileceği uyarısında bulundu.

DoubleLine Capital CIO'su Salı günkü bir internet yayınında Hazine tahvili faizlerinin çok yükselmesi durumunda Fed Başkanı Jerome Powell'ın getiri eğrisi kontrolü uygulayabileceğini söyledi. Ekonomistler merkez bankasının tahvil faizi hedeflerini Eylül'de açıklayabileceğini düşünüyorlar.

Ünlü tahvil yatırımcısı "Konuşmaların arka planında bariz bir şekilde getiri eğrisi kontrolü saklı. Ben 30 yıllıkların faizi çok yükselirse Jay Powell'ın kesinlikle getiri eğrisi kontrolüne geçeceğini düşünüyorum." dedi.

ABD'de uzun vadeli tahviller koronavirüsten kaynaklı hasarın dibi gördüğü yönündeki iyimserliğin etkisiyle geçen haftalarda satış gördü. ABD eyaletlerinin yeniden açılması da iyimserlikte etkili oldu. Yükselen faizler 5 yıllıklar ile 30 yıllıklar arasındaki faiz farkını geçen hafta 2016'dan beri görülen en yüksek seviyeye taşıdı.

Fed Çarşamba günü Haziran ayı politika toplantısının kararlarını açıklayacak. Büyük ölçüde beklenti bankanın faiz değiştirmemesi yönünde. Fon yöneticisi 30 yıllıkların faizinin mevcut yüzde 1.6'dan yüzde 2'nin üzerine çıkması durumunda Fed'in faizleri düşürücü önlemler almasını beklediğini belirtti.