Advertisement

Güney Kore ekonomisi, koronavirüs pandemisinin otomobilden rafinerilere kadar ülkenin en büyük sanayilerini etkilemesiyle birlikte ihracattaki düşüşün etkisiyle ikinci çeyrekte resesyona girdi.

Kore Merkez Bankası tarafından Perşembe günü yapılan açıklamaya göre Güney Kore'de GSYİH bir önceki çeyreğe göre yüzde 3.3 düşüş kaydetti. Ekonomist tahminleri yüzde 2.4'lük bir daralma olacağı yönündeydi. Kore ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.9 küçüldü.

Manşet rakamların 2008'de görülen rakamlara denk gelmesine karşın Kore MB tarafından yapılan ayrı bir açıklamada, detaya bakıldığında, ülke ekonomisinin 1998 Asya krizinden bu yana en kötü küçülmeyi yaşadığı kaydedildi.

Güney Kore 2003 yılından bu yana ilk kez teknik resesyona girdi. Dış ticaret önemli ölçüde bağımlı olan Güney Kore ekonomisi, küresel ticaretinden pandemi etkisiyle çökmesiyle birlikte ağır bir darbe aldı. İhracat Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 20'den fazla düştü.

Seul'de Sogang Üniversitesi'nden ekonomi profesörü Kim Young-ick, “Kore tarihindeki en sert daralma döneminden geçiyor.” dedi.

Grafikte Güney Kore ekonomisinin çeyreklik bazda GSYİH artış/azalış rakamları görülüyor.