Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Avrupalı liderlerin Brüksel'de borç krizine çözüm için dört günde ikincisini düzenleyecekleri zirve öncesi durgun seyrediyor. ABD endeks vadelileri yükselirken, Asya hisse senetleri fazla bir değişiklik göstermedi.

PSA Peugeot Citroen, tüm yıl için kar tahminini düşürmesinin ardından yüzde 1.7 geriledi. Svenska Handelsbanken AB, karının tahminlerin üzerinde gelmesinin desteği ile yüzde 1.6 yükseldi. Dünyanın hacim bakımından üçüncü büyük bira üreticisi Heineken NV, Avrupa'daki satışlarının beklenenden daha iyi olmasına bağlı olarak yüzde 1.2 değer kazandı.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.2 yükselerek, Londra saati ile 08:59'da 240.83 puana çıktı. Endeks seans içinde artı ve eksi bölgeler arasında en az altı kez yer değiştirdi. Gösterge endeks, politika yapıcıların Avrupa borç krizine çözüm bulacağı beklentileri ile, 22 Eylül'de gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 12 yükseldi.

MSCı Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1'e yakın bir düşüş gerçekleştirirken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.7 yükseldi.

Avrupalı liderler, Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini, bankaların yeniden sermayelendirilmesini ve 440 milyar euroluk (612 milyar dolar) kurtarma fonunun güçlendirilmesini görüşmek üzere, son 21 aydaki 14'ncü zirvesini gerçekleştirecek.

Alman parlamenterler bugün Avrupa kurtarma fonunun genişletilmesine yönelik tasarıyı oylayacak. Bu tasarının kabul edilmesi bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in koalisyon hükümeti, ana muhalefet Sosyal demokrat Parti ve Yeşiller'i Almanya'nın garantilerinin içerileceğini kaydederek ikna etmesinin ardından, kurtarma fonunun partilerin ortak kararı ile kabul edilmesini garantiye aldı.