Advertisement

ABD endeks vadelileri değerlenerek Standard&Poor's 500 endeksinin son 5 günün 4'ünde yükseleceğine işaret etti. Endeks vadelilerindeki kazançlarda şirketlerin kazançlarının, hisse senetlerinin düşük fiyatlandığına işaret etmesi etkili oldu.

Aralık teslimatlı S&P 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.5 artışla 1,231.2 puana çıktı. Dow Jones Vadeli Kontratları da yüzde 0.5 primle 11,719 puandan işlem gördü.

Değerlemelerin hâlâ destekleyici nitelikte olduğunu belirten Bank of America Corp.'un Merrill Lynch Wealth Management biriminin baş yatırım müdürlerinden Bill O'Neill, piyasanın olumsuz ekonomik görünüme daha az önem vermeye başladığını söyledi. O'Neill, ABD hisselerinde yükseliş öngörüyor.

S&P 500 Endeksi Ekim ayının başlarında, Avrupalı liderlerin bankaları destekleyeceklerini açıklaması ve beklentilerin üzerinde gelen şirket kazançlarının etkisiyle ayı piyasasının eşiğinden dönerek, ralliye geçmişti. Endeks o zamandan u yana yüzde 8.6 değerlendi. S&P 500 Endeksi şirket kazançlarının 12.4 katı üzerinden fiyatlanıyor. Bu rakamın geçtiğimiz 5 yıldaki ortalaması 14.5 idi.

S&P 500'de kote olmuş ve 11 Ekim'den bu yana bilançolarını açıklamış olan şirketlerin yaklaşık dörtte üçü beklentilerin üzerinde kazanç açıkladı. Şirket kazançları, beklentileri ortalama yüzde 5.9 aştı. 2009'dan bu yana şirket kazançları, beklentileri çeyrek başına ortalama yüzde 8.5 aşmıştı.

Boeing Co., ConocoPhillips ve Lockheed Martin Corp. da bugün ABD piyasalarının açılışının ardından bilançolarını açıklayacak.