Advertisement

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB liderlerinin bankaları krize daha dayanıklı hale getirmek için koordineli sermaye takviyesinde anlaştığını söyledi.

Buna göre, AB'deki bankalar, ''Basel III'' kurallarına uygun şekilde sermaye yeterlilik oranlarını 30 Haziran 2012 tarihine kadar yüzde 9'a çıkaracak.

Sermaye artırımı için öncelikle özel sektör kaynaklarından faydalanmaya çalışacak bankalar bu konuda başarılı olamazsa hükümetlerden destek talep edebilecek. İlave sermaye talepleri ülkelerin mali istikrarına zarar verecek boyuta ulaşırsa Avrupa Finansal İstikrar Fonu bu amaçla kredi kullandıracak.

Dünya genelinde 2019 yılında geçerli olması kararlaştırılan ''Basel III'' sermaye kuralları sayesinde bankaların mali yapılarının güçlendirilerek muhtemel yeni küresel krizlerin önlenmesi hedefleniyordu.

Yunanistan'dan büyük zarar yazan AB bankalarının ''Basel III''e geçiş için 110 milyar euro civarında ilave sermayeye ihtiyaç duyacağı hesaplanıyor. Bu rakamın Yunan tahvillerindeki kırpılma oranına bağlı olarak artabileceği belirtiliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Ekim 2011 Çarşamba, 23:49 Misafir peki biz bundan ne sonuç çıkaracağız borsamız düşecek mi çıkacak mı ?
26 Ekim 2011 Çarşamba, 23:26 Misafir yahu arkadaş bu avrupalı liderler ya cok saf yada mlletti salak sanıyor 3 aydır ha bugün ha yarın bu muydu yapacagınız şey allahtan almamışlar bizi avrupa bırlıgıne
26 Ekim 2011 Çarşamba, 23:25 Misafir yine fos çıktı.yarın artık seyredin cümbüşü