Advertisement

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bloomberg HT'de Ekoforum programına katıldı. Merkez Bankası'nın açıkladığı eylem planına ilişkin konuşan Bakan Ergün, Merkez Bankası'nın asıl görevinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu kaydetti. Ergün, "Dünyadaki gelişmelerle kur arasında yakın ilişki var, bu görmezden gelinemez. Merkez Bankası TL'ye olan güven konusuna bakıyor. Eğer TL'ye güven azalırsa geçmişte olduğu gibi tüm yatırımların şekli değişir. İnsanlar TL ile borç vermez, TL ile yatırım olmaz. Burada TL'ye olan güvenin zedelenmemesi icap eder. Döviz, dövizle iş yapanların kullandığı aygıt olmanın ötesine gitmemeli, büyük tasarruf aracına dönüşmemeli. İnsanlar kendi paralarıyla tasarruf yapmalı. Kendi parasına olan güveni sarsılmamalı. Merkez Bankası'nın bir numaralı görevi fiyat istikrarını sağlamak, yaptığı görevi de bu çerçevede yapıyor. Banka bugünkü açıklamasında 'elimde çok sayıda argüman var. Bu konuda gereken adımları atarım. Döviz satmak icap ederse satar, almak icap ederse alırım. Bu argümanlar benim elimde var' mesajı verdi" şeklinde yanıtladı.

"VAN'DAKİ PANİK HAVASINDAN BİR AN ÖNCE ÇIKMAMIZ LAZIM"

Van'daki depreme de değinen Ergün, panik havasından bir an önce çıkılması gerektiğini söyledi. Ergün, "Depremde yıkılan binaların yerine daha sağlamları inşa edilecek. Bunlar için maksimum süre 1 yıl, belki de 1 yılı bile bulmayacak. Artık insanlar yeni evlerde oturacak" dedi. Depremin ardından bankalardan enerji ve tarım bakanlığına kadar birçok kurumun çeşitli tedbirler aldığını belirten Ergün "herkes atacağı adımı terreddütsüz attı. 1999 yılında bunları yapmak için şartlar müsait değildi. Bugünse tüm bakanlıklar olarak tedbieleri açıklandı, çok hızlı şekilde toparlanıp hayatı yeniden dinamik hale getireceğiz" dedi.

"TERÖRÜN NEDENİ TÜRKİYE'NİN YÜKSELİŞİNİ DURDURMAKTIR"

Türkiye'nin en önemli siyasi sorununun terör meslesi olduğunu belirten Ergün,"Demokrasiyi genişleten bir sürece girdik, bu teröre karşı en önemli mücadeledir. Ancak Türkiye'de terör varsa ülkenin hızını kesmek, yükselişini durdurmak ve Türkiye'nin kendi bölgesindeki iktisadi ve siyasi güç unsuru olmasının önüne geçebilmektir" ifadesini kullandı.

Yerli otomobil konusuna da değinen Bakan, Türkiye'nin yan sanayi, tüketici gücü ve teknoloji kapasitesiyle yerli otomobil markası yaratacak gücü olduğunu söyledi. Türkiye'nin elektrikli otomobil üretimine de başladığını, ancak bu konuda alınması gereken çok yol olduğunu ifade eden Bakan, "Türkiye'de farkındalığın meydana gelmesi ve elektrikli araç üretiminin yol alması gerekir" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ekim 2011 Perşembe, 00:59 Misafir sayın bakan argüman derken neyi kastediyor acaba. merkez bankasının elinde para politikasını belirlemek amacıyla kullanacağı araçları ifade etmek istiyorsa, bunu argüman kelimesi karşılamaz. sn bakan önce keli̇meleri̇n anlamini öğrenmeli̇. ipki mb bşkani gibi. başkan türk parasi "çok az aşiri değerli" derken ne demek istedi acaba?