Advertisement

Japonya Merkez Bankası, Avrupa'da derinleşen ülke borç krizinin yeni dolar karşısında 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek seviyesine yükseltmesi ve bunun da deprem sonrası toparlanmaya çalışan ekonomiyi olumsuz etkilemesi sonucu teşvik programını genişletti.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa ve politika kurulu, kredi ve varlık alım programlarını 50 trilyon yenden 55 trilyon yene (724 milyar dolar) genişletti. Karar bire karşı sekiz oy ile alındı. Banka ayrıca, politika faizi olan gecelik borç verme faizini sıfır ile yüzde 0.1 arasında tuttu.

Çin ve Brezilya gibi ülkelerin merkez bankaları, ekonomilerini küresel yavaşlamanın etkilerinden korumak için faiz indirimine giderken Hindistan Merkez Bankası faiz artırımının sonuna gelindiğini duyurdu. Asya hisse sentleri, Avrupalı liderlerin kurtarma fonunu artırma konusunda anlaşmaya varmalarının ardından değer kazandı.

Tokyo'da Totan'ın başekonomisti Izuru Kato, karar öncesi yaptığı yorumda, "Japonya Merkez Bankası, Avrupa'daki borç krizinin finans piyasalarında zincirleme reaksiyon yaratmasından endişe ediyor" dedi ve "Likidite eklemek ya da daha fazla varlık alımı şoku gevşetecek" değerlendirmesinde bulundu.

Japonya Merkez Bankası, varlık alım programını 15 trilyon yenden 20 triyon yene çıkarırken, sabit faizli kredi programını değiştirmeyerek 35 trilyon yende tuttu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ekim 2011 Perşembe, 15:25 Misafir genleştide ne oldu. gene zıkkım yükseldi.
27 Ekim 2011 Perşembe, 08:48 Misafir bu ne demek? bu bizi nasıl etkiler?