Advertisement

Avrupalı liderlerin, bu yıl piyasaları altüst eden borç krizinin çözümünde bazı anlaşmalar yapmaları üzerine Tokyo Borsası yükseldi.

Japonya'nın piyasa değeri bakımından en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Avrupa'nın Yunan tahvillerinde zarar yazılması ve kurtarma fonunun genişletilmesi konularında anlaştığını açıklamasının ardından yüzde 2.1 değer kazandı. Satışlarının neredeyse beşte birini Avrupa'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Mazda Motor Corp. yüüzde 3.1 primlendi. Olympus Corp., şirketin piyasasının değerinin yarısını silen skandala yol açan yönetim kurulu başkanının istifasının ardından yüzde 17 artış kaydetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 kazançla 8,849.14 puana yükseldi. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.1 değerlenerek 754.99 puana çıktı. Hisse senetleri, Avrupa'daki anlaşmalarda ilerleme kaydedilmesinin, dünkü endişeleri gevşetmesiyle önceki kayıplarını da geri aldı.

Ülkeler arasında anlaşmalara ve işbirliğine ilişkin bir ilerleme kaydedilmiş olduğunu belirten Tokyo'daki Mizuho Trust&Banking Co.'nun kıdemli stratejistlerinden Masahide Tanaka, bir sonraki soruyu, "bankaların ve Yunan halkının planların uygulanmasına ne kadar ve nasıl direnç göstereceği" olarak tanımladı. Tanaka, hisselerin bu gelişmelerden olumlu etkilendiğini ve hemen fiyatladıklarını söyledi.