Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, AB zirvesinde Yunanistan ile ilgili alınan kararın, ülkenin geleceğini kendisinin belirlemesi için zaman tanıyarak, yeni beklentiler doğurduğunu söyledi.

Papandreu, devlet televizyonu ERT'de ulusa yaptığı konuşmada, Brüksel'de alınan kararın Yunanistan açısından büyük bir önem taşıdığını belirterek, ''Müzakereler sonucunda borcumuzun önemli bir bölümünün silinmesini başardık. Yunan halkının sırtından on milyarlarla euroluk borç kalktı. Bu bedeli, vatandaşların yerine bankalar ödeyecek. Ancak bu, borç yükümüzün ağırlığının daha adil bir paylaşımıdır'' dedi.

Alınan kararın ülkenin bankacılık sistemine ve emeklilik maaşlarına kesinlikle bir sorun yaratmayacağını, aksine kalkınma ve gerçek ekonomide likit para için yeni olanaklar yaratacağını ifade eden Papandreu, bunun aynı zamanda Yunanistan'a değişmesi için zaman kazandırarak güvensizlikten uzaklaştırdığını savundu.

Papandreu, şunları kaydetti:

''Borçların uzun yıllar daha sürdürülebilirliğini güvence altına aldık. Bundan sonra daha çok ihtiyacımız olanlara ve gelecekte bizim yaşamımıza yarar sağlayacak olanlara yönelebiliriz. Ülkemizin sonsuz olanakları bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Yeter ki bunları değerlendirebilelim. Bunun için birlikte çalışmamız gerekecek. Bu yolda hepimizin birlikte olması gerekecek. Yunan halkını geçmişin ağırlıklarından kurtarıp, gelecek yılın, vatandaşın sırtına yeni borçların yüklenmediği ilk yıl olmasını istiyoruz. Bunu da başaracağız. Şimdi dünkü kararları hayata geçirmek için iş zamanı.''

Papandreu ayrıca, Yunanistan'ın bu çabalarına AB üyesi diğer ülkelerin de arka çıkarak desteklediğini ancak, yeni Yunanistan'ı sadece Yunanlıların çalışarak kendilerinin inşa edebileceğini kaydetti.