Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Cumhurbaşkanı seçiminin yapıldığı Kırgızistan'da Merkez Seçim Komisyonu, adaylardan Almazbek Atambayev'in, oy kullanan seçmenlerin yüzde 50'sinden fazlasının oyunu alarak, seçimi kazandığını bildirdi.

Komisyonun internet sitesinde yer alan ve resmi olmayan sonuçlara göre, seçimi kazanmak için gereken oy oranını alan Atambayev'e 962 binden fazla vatandaşın oy verdiği belirtildi.

Buna göre adaylar ve aldıkları oy oranı, Atambayev yüzde 62,7, Milliyetçi Ata Curt Partisi Milletvekili Kamçıbek Taşiyev yüzde 15, Bütün Kırgızistan Partisi lideri Adahan Madumarov yüzde 14,85 olarak sıralanırken, diğer 13 adayın oy oranları yüzde 1'den az oldu.

Seçimlerde 16 aday yarıştı.

Pazar günkü seçimler ülke genelinde sakin bir atmosferde geçti. Seçimleri yaklaşık 800 uluslararası gözlemci ile 100'den fazla medya mensubu izledi. Seçim gününde, kayıtlı 3 milyon 34 bin seçmenden bir milyon 827 bin 872 vatandaş oy kullandı. Seçime katılım oranı yüzde 60,27 olarak gerçekleşti.

Komisyonun kesin seçim sonuçlarını Pazartesi günü açıklaması bekleniyor. Ayrıca, uluslararası gözlemciler de seçim izlenimlerini değerlendirecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını açıklayan Atambayev, üç partiden oluşan koalisyon hükümetinde yılbaşından bu yana Başbakanlık görevini yürütüyordu, Atambayev, seçim nedeniyle bu görevinden geçici olarak ayrılmıştı.

Cumhurbaşkanını belirleyen Kırgızistan halkı, yeni yıla dördüncü Cumhurbaşkanı ile girmeyi bekliyor.