Advertisement

Petrol, 2009'dan beri en iyi aylık kazancının ardından talebin düşeceği speküalsyonu ile gerilemeye başladı. Brent petrolü ile NYMEX petrolü arasındaki fark dört ayın düşüğüne geriledi.

Japonya'nın yene bu yıl üçüncü kez müdahale etmesinin ardından petrol vadelileri yüzde 1 kadar değer kaybetti. Diğer para birimleri ile kıyaslandığında güçlü bir dolar emtiaya olan talebi daha kolay kesiyor.  Uluslararası Petrol Ajansı'na göre petrol fiyatlarının varil başına 100 dolarda kalması sürdürülebilir olurdu. Petrol ekim ayındaki yüzde 18'lik artışıyla mayıs 2009'dan beri en büyük aylık yükselişini gösterdi.

"Benim beklentim fiyatların konsolide olacağı yönünde." diyen Commodity Broking Services Pty yöneticisi Jonathan Barratt, "Petrol 93 - 95 dolar aralığında fiyatlanacatır." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki aralık teslimli ham petrolün varili 92 sent düşüşle 92.40 dolara gerilerken Singapur yerel saati ile 12.02'de 92.56 dolardan işlem gördü. Fiyatlar 28 ekim cuma tarihinde yüzde 0.7 düşüşle 93.32 dolar oldu.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki brent petrolün varili yüzde 0.8 düşüşle 109.02 dolardan işlem gördü.

Kapat