Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünya genelinde ekonomik büyümenin duraklama seviyelerinde seyrettiğine ve Avrupa'daki borç krizinin hâlâ çözülememiş olduğuna dikkat çeken dünyanın en doğru tahminlerini yapan analistler, geçtiğimiz ay 2008'den bu yana sert düşüş yaşayan altının Mart'a kadar rekor seviyelere tırmanacağını öngördü.

Bloomberg'in anketine katılan analistlere göre, New York'ta işlem gören vadeli altın kontratları önümüzdeki yılın ilk çeyreğinin sonlarına doğru yüzde 13 değerlenerek 1,950 dolar seviyesine çıkacak.

ETP destekli altın varlıkları, Ekim ayında son 3 ayın en büyük yükselişini kaydetti ve en çok tutulan opsiyonlar da sahiplerine altını 22 Kasım'a kadar 2 bin dolardan alma hakkı tanıyor. Değerli metalin talebi Mayıs ayında, yavaşlayan büyüme ve piyasalardan 7.5 trilyon doların silinmesine yol açan Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin etkisiyle hız kazandı.

Finansal sistemde güven kaybının oldukça yüksek olduğunun ve bu sebeple acil bir güvenli varlık yatırımı arayışının bulunduğunun altını çizen Erste Group Bank AG'nin analistlerinden Ronald Stoeferle, altın için durumun oldukça elverişli olduğunu söyledi.

ETP varlıkları geçtiğimiz ay yüzde 1 genişleyerek 2,271.2 metrik tona yükseldi ve değeri 124.1 milyar dolara çıktı. Bu rakam 4 büyük merkez bankası hariç tüm merkez bankalarının rezerv miktarlarını da aşıyor. Yatırım için alınmış olan külçe altın 2010'daki toplam taleplerin yüzde 38'ini oluşturdu.