Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi liderlerinin Yunanistan'ın önümüzdeki ay euroda kalıp kalmayacağına karar vereceğini söylemesiyle euro, dolar karşısında 3 haftanın en düşük seviyesine yüzde 0.8 uzaklıkta seyretti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nın Yunanistan'ın kurtarma paketi anlaşmasının kurallarını uygulamadığı takdirde "tek bir kuruş" bile alamayacağını söylemesi üzerine euro, yen karşısında da geriledi. Asya Borsalarının düşüş kaydetmesiyle yatırımcıların güvenli varlık arayışı arttı; dolar ve yen 16 önemli paranın çoğunluğu karşısında değer kazandı. Yeni Zelanda doları ise işsizlik oranının yükselmesiyle geri çekildi.

"Sermayenin uzaklaşmasını önleyebilecek şekilde Yunanistan'ın eurodan çıkmasına izin vermeye yönelik bir plan düşünemiyorum" diyen Westpac Banking Corp.'un baş Döviz stratehisti Robert Rennie, euronun sıçramasını sağlamayacak bir gelişmenin bu sıralar olmadığını, risklerin zayıflığa işaret ettiğini belirtti.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 düşüşle 1.3714 seviyesine geriledi. Euro, 1 Kasım'da dolar karşısında 1.3609 seviyesinden 12 Ekim'den bu yana en düşük düzeyini test etmişti. Euro, yene karşı ise yüzde 0.3 değer kaybetti ve 107 yenden işlem gördü. Dolar/Yen paritesi çok büyük değişiklik göstermesi ve 78.02'lerde seyretti. Yeni Zelanda doları da ABD doları karşısında yüzde 0.9 düşüşle 78.47 cente geriledi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.5 geriledi. Tokyo borsası bugün tatil sebebiyle kapalı.