Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan'da, iktidardaki PASOK içerisinde referandum konusunda ortaya çıkan görüş ayrılığı sürerken, yarın yapılacak güvenoyu oylamasında hükümete oy vermeyeceğini açıkça belirten milletvekili sayısı beşe çıktı.

PASOK milletvekilleri Milena Apostolaki ile Eva Kayli'nin istifalarının ardından Sula Merenditi ve Elena Panariti de Papandreu hükümetine güvenoyu vermeyeceğini açıkladı.

Diğer yandan, PASOK milletvekilleri Dimitris Linceris ile Kostas Gitonas ve Nikos Salayannis de yaptıkları açıklamalarında, Papandreu'nun halkoylaması kararına karşı olduklarını belirtmişlerdi. PASOK milletvekilleri güven oylamasında tavırlarının ne şekilde olacağına dair bilgi vermezken, Salayannis açıklamasında, "Referandum öldü" ifadesini kullanmıştı. Linceris ise, "Papandreu'nun artık bir tarih olduğunu" söylemişti.

Bu durumda milletvekili sayısı en çok 149 olarak hesaplanan Papandreu hükümetinin yarın Yunan parlamentosunda güvenoyu almasının mümkün olmadığı değerlendiriliyor.

Bu arada, Yunan medyası, aralarında PASOK'un bazı üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu bir grup milletvekilinin, Papandreu'ya gönderdikleri bir mektupta, hükümetin istifa ederek, Avrupa Merkez Bankası'nın eski Başkan Yardımcısı Lukas Papadimos başkanlığında bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını istedikleri bildirildi.

Yunanistan'ın avroya katılımında önemli rol oynamakla tanınan Papadimos, Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) fizik ve ekonomi okudu. Papadimos, 2010 yılından bu yana Papandreu'nun ücretsiz danışmanlığını yapıyor.

 

-Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, bakanlar kurulunu acil toplantıya çağırdı.

Başbakanlık bürosundan yapılan açıklamada, bakanlar kurulu toplantısının öğleden sonra yapılacağı belirtildi.

Devlet radyosu NET de iktidardaki PASOK partisinin parlamento grubunun bugün toplanacağını duyurdu.

PASOK'daki bazı milletvekilleri Başbakan Yorgo Papandreu'nun AB kurtarma paketini referanduma götürme kararına karşı çıkarken, ulusal birlik hükümeti kurulması ya da erken seçim yapılması çağrısında bulunuyor.

Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos da ''Yunanistan'ın Avro Bölgesindeki varlığının referanduma bağlı olamayacağını'' açıklayarak, referandum konusunda Papandreu ile aynı görüşü paylaşmadığını göstermişti.

PASOK içerisinde referandum konusunda ortaya çıkan görüş ayrılığı yarın Yunan parlamentosunda Papandreu hükümetinin güvenoyu alacağına ilişkin şüpheleri artırdı.