Advertisement

İtalyan ve İspanyol borçlanma maliyetlerinin yükselmesinin ardından Avrupa Merkez Bankası, beklenmedik şekilde faiz indirimine giderek, politika faizini yüzde 1.25 düşürdü.

Euro Bölgesi liderlerinin Yunanistan'ın euro birliğinden çıkabileceği düşüncesini öne atmasının ardından yükselen tahvil faizleri, AMB'nin faiz silahını erken çekmesine sebep oldu.

Bugün ilk kez Mario Draghi başkanlığında toplanan AMB yetkilileri, faizlerde 25 baz puanlık indirim yaparak, piyasayı şaşırttı. Beklenti, AMB'nin kısa vadeli faizleri yüzde 1.5'te sabit tutacağı yönündeydi.

Fransa ve Almanya'nın Yunanistan'ın şaşırtan referandum kararının ardından ülkeye rest çekerek, ikinci kurtarma paketinin halk oylamasına sunulmasının,  borç krizindeki ülke için aynı zamanda euro birliğinde kalma ya da çıkma kararı olarak algılayacaklarını ifade ettiler. Bölgedeki ekonomik yavaşlamanın kötülemesi ve yatırımcıların endişelerinin artması, Avrupa Merkez Bankası'nı bu yıl 2 kez artırılmış olan faiz adımını tersine çevirmek zorunda bıraktı.

Ekonominin zayıfladığını, hatta küçüldüğünü söyleyen Royal Bank of Scotland Plc'nin ekonomistlerinden Silvio Peruzzo, bunun bazı ülkeler için Euro Birliği'nde devam edebilme meselesi anlamına geldiğini, bu sebeğle AMB'nin hamlesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Draghi bugün 15:30'da Frankfurt'ta düzenleyeceği basın toplantısıyla, kararı açıklayacak.


Kısa vadeli faizlerin düşürülmesinin ardından, Borsa yükselişe geçti.