Advertisement

Fransa'nın Cannes kentinde başlayan G-20 Zirvesi'nin daha ilk saatlerinde liderlerin konuşmalarının gündemine Avrupa'daki borç krizi oturdu. Liderler dikkatlerini, Yunanistan'da hükümetin düşme ihtimali ve Avrupalı liderlerin artık en zayıf üyelerini kaybedebileceğinden kaynaklanan risklere çevirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Çin Başkanı Hu Jintao ve diğer dünya liderleri, Yunanistan'daki gelişmeler için acil bir şekilde toplanan Euro Bölgesi liderlerinin ardından, resmi olarak zirveye başladı.

G-20'nin önündeki en önemli görevin Avrupa'daki finansal krizin çözülmesi olduğunu belirten ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa Birliği liderlerini de son açıkladıkları kurtarma planının stratejilerinin detaylarını açıklamaya çağırdı.

Zirveyi misafir eden Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise, zirveye Yunanistan'da büyük bir çalkantının gölge düşürmesini önlemeye çalışıyor.

Sarkozy, Obama'nın da kendisi gibi borç krizinin çözümünde özel sektörün daha fazla katılım yapmasından yana olduğunu aktardı.