Advertisement

Küresel ekonomik kriz karşısında göreceli olarak daha iyi performans sergileyen gelişmekte olan ülkeler, G-20 zirvesinde, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin çözülmesi için AB ülkelerine yoğun baskı yapıyor.

G-20 üyesi Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika gibi ülkelerin liderleri zirve sırasında yaptıkları açıklamalarda, AB liderlerine sorunu çözmeleri için sürekli uyarılarda bulunuyor.

G-20 zirvesinin başlamasından çok kısa bir süre önce, Rus ve Çin, liderleri, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika liderleriyle bir araya geldi. Görüşmelerde, bu ülkelerin Euro Bölgesi borç krizine karşı ortak tutum belirleme konusunu ele aldıkları bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, zirve öncesinde yaptığı açıklamada, ''Kimseyi yaralamak istemiyorum. Ancak bizim Avrupalı ortaklarımızın icraatları, düzeni sağlamak için daha dinamik ve kararlı olmalı''dedi.

Medvedev, "Aksi takdirde, daha uzun süre bu sorunun tutsağı oluruz'' ifadesini kullandı.

Çin ile birlikte daha önce Euro Bölgesi borç kriziyle ilgili yardımda bulunma sözü veren Rus lider, ülkesinin IMF aracılığıyla zor durumdaki Avrupa ülkelerine öngörülen mali yardım programına katılacağını hatırlattı.

Yine Avrupa Finansal İstikrar Fonu'na (EFSF) destek vereceği mesajını veren Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yaptığı görüşmede, '"öngörülen mali yardımdan önce Avrupa'nın borç sorunu çözmesini" istedi.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Avrupa ülkelerini uyararak, Euro Bölgesi'ne yatırım yapacak işadamlarına yönelik güvenin tesisinin sağlanmasını istedi.

Singh, son AB zirvelerinin kısmen piyasaları yatıştırdığını, ancak hala yapılması gereken çok iş olduğu uyarısında bulundu.