Advertisement

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, AB'nin yeni kurtarma paketinin parlamentoda onaylanması için muhalefetle işbirliğine hazır olduğunu belirtirken Maliye Bakanı Venizelos da Atina hükümetinin referandumdan vazgeçtiğini dile getirdi.

Papandreu, PASOK'un meclis grubu toplantısında yaptığı konuşmada, yeni yardım paketinde öngörülenlerin Yunanistan için yararlı olduğunu ve olumlu koşullar içerdiğini belirterek, hükümetin yegane kaygısının, ''Yunanistan'ın avrodaki yerinin güvence altına alınması, vatandaşların servetlerinin tehlikeye girmemesi ve kalkınmanın sağlanması'' olduğunu ifade etti.

Yunanistan'ın mali krizle mücadelede bugün geldiği aşamada önünde üç seçenek bulunduğunu, bunlardan birinin erken seçim, ikincisinin ise referandum olduğunu ifade eden Papandreu, ''Üçüncü seçenek de görüş birliği sağlanması için muvafakat idi. Bu, benim seçim öncesinden bu yana arzuladığım bir şeydi'' dedi.

Papandreu, PASOK milletvekillerinin krizle mücadelede bugüne kadar büyük özverilerde bulunarak ''kahramanca'' çaba gösterdiklerini ancak, mücadelenin halen sürdüğünü belirtti.

Papandreu, hükümetin üstlendiği görevi başarıyla sürdürebilmesi ve yeni yardım paketinin onaylanması için yarın yapılacak güven oylamasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Maliye Bakanı Evangelos Venizelos da konuşmasında, Atina hükümetinin referandumdan vazgeçtiğini ve AB zirvesinde varılan anlaşmanın bir an önce onaylanması için çaba göstereceğini söyledi.

Bu konuda, muhalefet ile ''muvafakat penceresi'' açılmasından memnunluk duyduğunu ifade eden Venizelos, ''Temel hedef, devletin kasasında kalanları göz önüne alarak, 8 milyarlık yardım diliminin bir katılımla onaylanmalıdır'' diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Kasım 2011 Perşembe, 20:51 Misafir fragman bunlar.acı son filminden replikler.yakında sinemalarda