Advertisement

DRAGHI'DEN BÜYÜK AÇILIŞ / PAPANDREOU'DAN KÜÇÜK KAPANIŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi bankanın başındaki ilk
toplantısında beklenemedik şekilde politika faizini % 1.5'ten % 1.25'e
indirdi. Böylece genişleme sinyali veren Amerika, faiz indiren Avustralya, finansal koşullarda gevşeme sinyali veren Çin, tahvil alım programını genişleten İngiltere ve sürekli parasal genişleme metodolojisini güden Japonya'dan sonra furyaya katılan önemli merkez bankalarındna biri oldu.

İndirimin ardından referendum isteğinden vazgeçen ve bugün sadece güven oylamasına gideceğini açıklayan Papandreou haberleri de boğaları cesaretlendirdi. Euro / Dolar 1.3821, Gelişen Avrupa kurları karışık seyrediyor, 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi  yatay seyrediyor.

Bugün G-20 toplantısının son günü ve liderlerden krizi çözmeye yönelik adımlar bekleniyor. Özellikle takip edilen 3 konu, Yunanistan'ın bonolarında ne kadarlık bir kesintiye gideceği, banka sermayelendirme planı ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu EFSF'in alacağı şekil. Diğer yandan bugünkü güven oylamasında hükümetin düşmesi halinde en çabuk yapılabilecek seçimin 3 haftada olabileceği biliniyor, bu arada kredi diliminin 8 milyar Euro'luk bölümünü hala almamış olan Yunanistan'dan gelecek haber akışı izlenecek.

BorsaLAR VE EMTİA YEŞİLLENDİ, ALTIN GEVŞİYOR

Global likidite koşullarının rahatlaması ve Avrupa'da batacak ülke olmayacak fiyatlaması ile canlanan global borsalar % 1.88 yükselerek 1.261 puana yükselen S&P'de hayat buldu. İşlemlerin devamında MSCI Asya Endeksi % 2.5
yükseldi, bölgede en keskin yükselişler Hong Kong borsasında yaşanıyor ve Hang Seng % 3.44 artıda. Japonya Nikkei 225 Endeksi % 1.86 yükselişle 8.801 puana çıktı. Geçen ay % 6'ya yakın yükselen S&P GSCI Emtia Endeksi dün %1.24 prim yaptı. 24 ham maddeden oluşan endeksin alt kırılımlarından ABD tipi ham petrol % 0.28 yukarıda ve varil başına 94.35 Dolar'da, Brent petrol ise 110.91'den işlem görüyor. Bakırda ve diğer baz metallerde yukarı yönlü hareket devam ederken tarım emtiasında ise karışık seyir görülüyor. Değerli metaller içinden sadece paladyum yükselirken spot altında artan risk iştahına bağlı olarak değer kayıpları görülüyor. Ons başına 1.760 Dolar'a gevşeyen madendeki düşüş % 0.2 düzeyinde.

İÇERİDE BAYRAM TELAŞI

Avrupa kaynaklı haberler iç piyasada da risk alma dürtüsü uyandırırken açıklanan Ekim ayı enflasyonu beklentileri aştı. Ekim ayında aylık bazda % 3.27 artışla son 9 yılıın rekorunu kıran aylık TÜFE yıllık bazda da % 7.66 olarak not edildi. Faiz cephesinden cılız dalgalanmalar yaratan veri sonrasında faiz piyasası düşen faiz ortamına ayak uydurdu. Gösterge faiz günü % 9.91'den tamamlarken TL sabah saatlerinde kısmen güçlü bir görüntü çiziyor. Hem artan ilgi sebebiyle yükselen Gelişen Pİyasalar kurlarına alıma bağlı olarak artan hem de uzun bayram tatili öncesinde Döviz satışlarıyla gerileyen kur yatırımcıların radarında. 3 gündür ciddi Dolar talebi olmayan piyasaya 50'şer milyon Dolar satan Merkez Bankası da gerilemede rol oynuyor.

Dolar / TL 1.7516'da, Euro / TL 2.4191 ve Sepet Kur güne 2.0854'ten başlıyor. İMKB 100 Endeksi özellikle beklentileri aşan Turkcell karı ve talep gören banka hisseleriyle yükseldi, kapanış 50 günlük ortlamaya hayli yakın olan 56.522'den yapıldı. Bayram öncesi büyük pozisyonlar açmak istemeyen oyuncular işlem hacmini düşük tuttular. Tatil sonraı işlemler 10 Kasım Perşembe günü yapılacak. Bugün açıklanacak veri akışı şu şekilde :

- TCMB 'Fiyat Gelişmeleri' raporunu açıklayacak 10:00

- Euro Bölgesi'nde Eylül ayı ÜFE verileri açıklanacak 12:00 Önceki: %-0.1

- Almanya'da Eylül ayı fabrika siparişleri açıklanacak 13:00 Önceki: %-1.4

- ABD'de Ekim istihdam verileri açıklanacak 14:30 Beklenti: TDI
90.000, işsizlik %9.1

- ODD, Türkiye'de Ekim ayı otomotiv satış verilerini açıklayacak 18:00

- TCMB TÜFE ve ÜFE bazlı reel efektif kur gerçekleşmelerini açıklayacak 18:00

- AKBNK, AKENR, AYGAZ, TUPRS 3Ç finansallarını açıklayacak

 

Twitter.com/Gokhan_Sen

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 09:25 Misafir tcmb 50 milyon dolar döviz satınca dolar düşmüş mü oluyor. biraz fazla satsa 1,65 e düer mi ?