Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de bugün açıklanacak olan ve düşük gelmesi beklenen istihdam rakamlarının öncesinde dolar, euro karşısında 2 gündür kaydettiği kayıplara tutundu. ABD'de istihdam büyümesindeki yavaşlamanın, Fed'in teşvik planlarını da desteklemesi bekleniyor.

Dün Yunan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun referandumdan vazgeçtiğini açıklamasının ardından euro, bu haftaki kayıplarını sonlandırarak yükselişe geçti. Yen, 31 Ekim'deki müdahalenin ardından dolar karşısında son 3 haftanın ilk 5 günlük kaybına işaret etti. Avustralya doları da ülkenin merkez bankasının büyüme tahminlerini aşağı çekmesi üzerine zayıfladı.

"İşsizlik oranını düşürmeyecek ancak beklentilerin üzerinde bir rakama işaret eden bir istihdam rakamı gelirse, bu durum Fed'in teşvik planına yönelik beklentileri artıracak" diyen National Australia Bank Ltd.'ın Döviz stratejileri birimi müdürü John Kyriakopoulos, bunun ABD dolarını olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Dolar, euro karşısında dün yüzde 0.6 değer kaybederek 1.3823 seviyesine gerilemesinin ardından bugün 1.3812'den işlem gördü. ABD doları bu haftaki kazançlarını yüzde 2.5'le sınırladı. Euro/Yen paritesi 28 Ekim'den bu yana yüzde 0.5 artış kaydetmesinin sonrasında bugün 107.90'dan 107.77'ye geriledi. Geçtiğimiz hafta dolar karşısında 75.35 seviyelerinde seyreden yen, bugün 78.02'den işlem gördü.