Advertisement

Çin'in büyümeyi teşvik için daha fazla hamlede bulunacağına yönelik spekülasyon ve Yunanistan'ın referandumdan vazgeçmesi üzerine Çin Borsası değer kazandı ve bu haftaki kazançlarını genişletti. Çin borsası bu hafta Asya borsalarının en kazançlı borsası oldu.

Jiangxi Copper Co., Yunanistan'ın kurtarma planını kabul etmeye bir adım daha yaklaşması ve Avrupa Merkez Bankası'nın faizleri indirmesinin emtia fiyatlarını desteklemesiyle bir haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. China Petroleum&Chemical Corp. ve PetroChina Co., hükümetin petrol şirketlerine kendi fiyat düzenlemeleri izni tanıyacağına dair spekülasyon üzerine yüzde 1.3'ün üzerinde değer kazandı. Ping An Insurance Co. da hisse ve tahvil piyasalarına ilişkin iyimserliğin etkisiyle 2 haftanın zirvesine tırmandı.

Faiz indirimi ve Yunanistan'daki borç krizinde ilerleme kaydedilmesi üzerine risk iştahının attığını belirten Shanghai River Fund Management Co.'nun genel müdürü Zhang Ling, "yurt içinde parasal sıkılaştırmanın miadı doluyor, bu da ekonominin rayına oturmasına yardımcı olup, hisseleri destekleyecek" dedi.

Şanghay Bileşik Endeki yüzde 0.7 kazançla 2,525.70 puana yükseldi. Endeks bu hafta Asya borsaları arasında en iyi performansı göstererek yüzde 2.1 değerlendi. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.7 artışla 2,762.04 puana çıktı.

Şanghay Bileşik Endeksi 21 Ekim'de kaydetmiş olduğunu bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 9 geri sıçradı. Endeksin yükselişinde, hükümetin ufak ölçekli şirketlerin desteklenmesine yönelik adımları etkili oldu.