Advertisement

Haftanın başında piyasaları aşağı çeken Yunanistan'ın referandum kararından vazgeçmesi, yatırımcıların gelişmekte olan ülke varlıklarına talebini artırdı; Asya paraları ralli yaparak bu haftaki kayıplarını azalttı.

Avrupa Merkez Bankası'nın faizleri indirmesinin yüksek getirili varlıkları desteklemesi üzerine Güney Kore wonu Asya paralarındaki yükselişe öncülük etti. Hindistan'da yüzde 8.5 ve Endonezya'da yüzde 6.5 olmak üzere Asya'daki faiz oranları Avrupa ve ABD'ninkinin çok üzerinde seyrediyor. ABD Hazine müsteşarlığının uluslararası ilişkiler birimi Lael Brainard'ın Çin'in daha esnek para politikası yürütmeye başladığını söylemesinin ardından yuan, 2. haftasında da kazançlarını artırdı.

Yunanistan'ın referandumdan vazgeçmesinin Döviz piyasalarındaki volatilitenin azalmasına yardımcı olacağını belirten Kenanga Investors Bhd.'nin araştırma ve danışma direktörü Shyiful, ancak Yunanistan'ın henüz kurtarma planını kabul etmemesinden ötürü, hâlâ sorunların sonlanmadığını söyledi.

Won, ABD doları karşısında yüzde 1.5 kazançla 1,113.68 seviyesine yükselerek, bu haftaki kayıplarını yüzde 0.8'e düşürdü. Tayvan doları yüzde 0.7 primle 30.00'a çıkarak bu haftaki kayıplarını yüzde 0.5'le sınırladı. Tayland bahtı da yüzde 0.4 değerlenerek 30.68 seviyesine ulaştı.