Advertisement

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk B20 toplantılarının düzenlendiği Cannes'da Bloomberg HT Ekonomi Müdürü Özlem Dalga'nın sorularını yanıtladı. Şahenk, Doğuş Grubu'nun Fanatik ve Posta gazeteleriyle ilgilendiği şeklinde çıkan haberleri yalanlayarak, "Hayır böyle bir şey yok. Biz medyada iyi bildiğimiz işleri yapmaya devam edeceğiz. Yazılı basınla ilgili hiçbir düşüncemiz yok" şeklinde konuştu.
 
"Türkiye zirvede örnek ülke oldu"
 
Ferit Şahenk Türkiye'nin zamanında birçok insanın inanmadığı işleri gerçekleştirdiğini belirtti ve "Bugünkü Avrupa ve dünya krizinin içindeki liderlerin yapması gereken şeyleri çok önceden yapmış olduğumuz için Türkiye çok ilgi çekiyor. Dolayısıyla zirvede yapılan toplantılarda hep Türkiye örneğini kullandık" dedi.
 
"Avrupa'daki durum siyasi krize doğru gidiyor"
 
2008'de finansal kriz olarak başlayan krizin, 2009'dan sonra yavaş yavaş borç krizine dönmeye başladığını söyleyen Ferit Şahenk, "2010 ve 2011'de bunlar pek görünmedi, dünya ekonomisi oturmaya başladı. Fakat 2011'in ikinci yarısından itibaren borç krizi tekrar alevlendi. Olay yavaş yavaş siyasi krize doğru gidiyor Avrupa'da. Bunu Yunanistan örneğinden de görüyoruz. Küresel problemin küresel koordinasyonla çözülmesi ve liderlerin burada konuştuklarını evlerine gidince yapmaları gerekiyor" diye konuştu.
 
"Türkiye'deki %17 sermaye yeterlilik rasyosu iyi bir oran"
 
Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk Türkiye'deki bankaların durumunun iyi olduğunu ifade etti. Şahenk "Dünyada 8-9 oranlarına şüpheyle bakılırken Türkiye'deki %17 sermaye yeterlilik rasyosu iyi bir oran" yorumunu yaptı. Türkiye'de büyümenin gidişatının iyi olduğunu dile getiren Ferit Şahenk dünya yeniden toparlanmaya başladığında Türkiye'nin çok daha yüksek büyüme oranlarını yakalayacağını düşündüğünü söyledi.
 
"Garanti Bankası'nı çok seviyoruz, azınlığa düşsek de çalışmaya devam edeceğiz"
 
Garanti Bankası'nda satış opsiyonunu kullanıp kullanmayacakları sorusuna Ferit Şahenk "Birkaç haftadır bu söylentiler benim de kulağıma geliyor. Bizim Garanti Bankası'yla ilgili katiyetle böyle bir düşüncemiz yok. Doğuş Grubu olarak biz Garanti Bankamızı çok seviyoruz, yüzdesel olarak azınlığa düşsek dahi çalışmaya devam edeceğiz" yanıtını verdi.