Advertisement

ABD'de tarım dışı istihdam son dört ayın en yavaş artışını gösterdi. Bu durum, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bu hafta yaptığı açıklamada istihdamın "hayal kırıklığı yaratan bir şekilde yavaş" arttığı yolundaki görüşünü destekliyor.

Tarım dışı istihdamda Ekim ayında görülen 80,000'lik artış beklenenden daha düşüktü ve revize edilmiş rakamlara göre son iki ayda görülen artışın altında kaldı. İşsizlik oranı ise, işgücündeki genişlemeye karşın yüzde 9.1'den yüzde 9'a inerek son altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa'daki kriz ve ABD'de bütçe görüşmelerinin sonuna yaklaşılması, küresel ekonomik büyümenin olumsuz etkileneceği endişeleri ile birlikte, şirketlerin istihdam artışına gitmesini engelliyor olabilir. Fed politika yapıcıları, işsizlik oranının en erken 2013 yılına kadar yüzde 8'in altına düşmeyeceği tahmininde bulunuyorlar. Bu durum, Bernanke'nin ilave teşviklerin halen masada olduğu yönündeki görüşünü destekliyor.

Charlotte, North Carolina'da başekonomist John Silvia, "Çok yavaş hızda iyileşme var" dedi ve "Bu durum, tüketici harcamalarının devam ettiğini ve zaman geçtikçe de bir miktar iyileştiğini işaret ediyor. İstihdam piyasası ekonomik büyümeyle uyumlu" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, tarım dışı istihdamın Ekim ayında 95,000 artması bekleniyordu. Ankete katılan 91 ekonomistin tahminleri 50,000 ile 150,000 artış arasında değişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 15:30 Misafir arkadaşlar abd tarımsal kalkınma kurumu issizlik oranının kademeli olarak artacagını dusunmekte,bu demek oluyor ki turkiye ye kaçak multeciler abd kanalı ile gelip ekmeğimize el koyabilir.herkes kendi derdinde abd de ayakkabı boyacısı bile sigortalı çalışıyor,iszilik cozulur ama altındaki dalgalanma ve abd nin para poltikası hata arzederken olmaz.abd gerek muttefikleri gerek yunaistandan aldıgı destekle tum sıkıntılarından kurtulacaktır.dersenizki yunanistan zaten batakta,gozden kaçan sudur yunanistan btı şeriadan yuklu miktarda petrol çıkarmaktadır.zafe matkabın ucundadır.