Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama G20 zirvesinin sonunda yaptığı değerlendirmede küresel ekonominin sağlam zemine oturmasına ilişkin önemli ilerleme kaydedildiğini ve Avrupa'nın, euro bölgesi borç krizini çözecek durumda olduğunu söyledi.

Cannes kentinde gerçekleşen zirvenin ardından basın toplantısı yapan Başkan Obama, Avrupa'nın borç krizini çözmek ve Yunanistan'ın istikrara kavuşması için gerekli adımlar attığını ve krizin çözümüne olan inancının tam olduğunu belirtti. "AB'nin en önemli sorunu Yunanistan'ın durumudur" diyen Obama, liderlerin sorunu çözeceğine dair kesin ve net mesajlar vermesinin önemli olduğunu belirtti.

ABD EKONOMİSİ HALA ÇOK YAVAŞ BÜYÜYOR

ABD'de bugün açıklanan istihdam verisini de değerlendirem Obama, istihdamın iyi yolda olduğunu ancak ekonominin yeterince büyümedğini belirtti. Obama, "ABD'de yeniden büyümeye dönmek için daha büyük adımlar atılmalı" ifadesini kullandı.

Çin'in ulusal para birimiyle ilgili esnekliği artırmasını memnuniyetle karşıladıkları ifade eden Obama, ''bu kritik kararın, dünya ekonomisinin büyümesi için de önemli olduğunu'' söyledi.

''Çin'in kararlılığını selamlıyoruz''diyen Obama, ''Bu uzun zamandır gündeme getirdiğimiz bir talepti'' ifadesini kullandı.

Ekonomik kriz karşısında ABD'nin radikal kararlar aldığını hatırlatan Obama, aynı kararlarını zor durumdaki AB ülkeleri tarafından da alınması tavsiyesinde bulundu.

Obama, ''AB ülkeleri bizim yakın ticari ortağımız olacak, ancak euro para biriminin arkasında durduklarını göstermeleri için piyasaların, Avrupa'dan ciddi mesajlar beklediğini AB liderlerinin bilmesi gerekiyor''dedi.