Advertisement

Euro Grubu'nun, Yunanistan'a verilmesi kararlaştırılan 6. kredi diliminin serbest bırakılması için, Yunanistan'dan yazılı ve imzalı irade beyanı talebinde bulunması, birlik hükümeti kurulması için uzlaşma arayışlarının sürdüğü Atina'da sıkıntı yarattı.

Brüksel'in bu talebine tepki gösteren Yeni Demokrasi Partisi lideri Andonis Samaras, bu konuda daha önce açıklamalarda bulunduğunu belirterek, ''Milli gurur diye bir şey var. Bu açıklamalarımdan kimsenin şüphe duymasına izin vermiyorum'' dedi.

Samaras'ın bu açıklamasına anında yanıt veren Brüksel ise, ''Yunanistan'dan yazılı ve imzalı yanıt beklendiğini'' tekrarladı.

Yunan basınında çıkan haberlere göre, Samaras'ın bu açıklamasına cevap veren AB Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn, ''PASOK ve ND'nin imzaları olmadan 6. kredi diliminin serbest bırakılmayacağını'' belirtti.

Rehn, ''Tek yanlı referandum açıklamasından sonra güven ilişkilerimiz sarsıldı. Ve bu ilişkiler belirli yükümlülükler olmadan düzelmeyecek'' diye konuştu.

Bu arada Yunan medyası, Samaras'ın bu konuda açıklama yapmakla Yunanistan'ın yükümlülüklerinden birini bloke ettiği, bunun da birlik hükümeti kurulması konusunda sürdürülen görüşmeleri çıkmaza soktuğu değerlendirmesinde bulundu.

Olli Rehn, daha önce yaptığı açıklamada, 6. kredi diliminin ödenmesinin kasım ayı içinde mümkün olduğunu belirterek, ''Bunun için, yeni hükümetin açık ve net şekilde taahhütte bulunarak, ikinci paket doğrultusunda çalışmak için açık irade beyanı şartını yerine getirmesi gerektiğini'' ifade etmişti.