Advertisement

Çin'de ihracat, Avrupa'da derinleşen borç krizinin talebi olumsuz etkilemesi ile birlikte, Ekim ayında yaklaşık iki yılın en yavaş artışını gösterdi. Bu durum, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde, politika yapıcılar üzerinde büyümeyi desteklemeleri yönünde baskıyı artırıyor.

Çin'de ihracat Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.9 arttı. Dış ticaret fazlası ise 17 milyar dolar ile, Bloomberg News'un anketine hatılan 24 analistin tahminlerinin medyanından düşük çıktı. Çin'de ithalat aynı dönemde yıllık yüzde 28.7 arttı.

Beijing'de BNP Paribas SA'dan kıdemli ekonomist Ken Peng, "İhracattaki zayıflık dışarıdaki yavaşlama ile uyumlu ve büyüme oranında daha da düşüşler bekliyoruz," dedi ve "İç talep büyümesi zayıflıyor. Bu nedenle ithalattaki güçlenme geçici ve gelecek ay keskin bir düşüş görebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Kasım 2011 Perşembe, 16:34 Misafir çinden ithalat ve ihracat yapan sanayicilerimizin gümrükte yaşadığı kolaylıkları görünce çinden korkmamızın gereksiz ve hatta son derece önemli ve gerekli olduğunu söyleyebilirim.